Achievements

2019 Achievements

Achievements - 2019-Weekly
S.No Event Date Participant Class Position
1 On the Spot Painting (Junior Boys) 17 Jul 19 Ritesh Kumar 8 D III
2 Magic by Logic 31 Jul 19 Aryan Agarwal 8 D II
Katyayani Panth 7 D
3 Mono Acting (Senior Girls) 01 Aug 19 Kanishka Phogat 11 A II
4 Mono Acting (Senior Boys) 01 Aug 19 Raunak Guliya 11 A II
5 Mono Acting (Junior Girls) 01 Aug 19 Prakhar Sharma 7 E I
6 Vocals (Junior Girls) 01 Aug 19 Advita Chowdhary 8 E II
7 Vocals (Solo-Semi Classicals) 01 Aug 19 Saniya Sijo 6 B I
8 Vocals (Solo - Classicals) 02 Aug 19 Mrinalini Dey 11 C III
Achievements - 2019-Weekly
S.No Event Date Participant Class Position
1 Hindi Essay Writing (Jr.Girls) 26 Jul 19 Akruti Tiwari 8 A III
2 Collage Making (Jr.Girls) 30 Jul 19 Sristi Singh 8 B II
3 Collage Making (Jr. Boys) 29 Jul 19 Bablu Kumar 8 E II
Srijan Kashyap 7 D
4 Collage Making (Senior Girls) 30 Jul 19 Shaily Kushwaha 9A II
Divya 9B
5 Drawing Competition (Junior Girls) 05 Aug 19 Smriti Guruprasad 7D III
6 Dewang Mehta Memorial IT Symposium (Power Point Wizardy) 09 Aug 19 Sera Singh 8A I
Akruti 8A
7 English Essay Writing Competition (Senior Girls) 26 Jul 19 Nysha Dhiman 11 A I
8 English Essay Writing (Senior Girls) 26 Jul 19 Shikhar Razdan 11 A I
9 English Essay Writing (Junior Boys) 26 Jul 19 Amogh S Rathore 8 D I
10 Sanskrit Shloka Recitation 05 Aug 19 Prateek Harish 11 A II
11 Sanskrit Shlika Recitation (Jr Girls) 05 Aug 19 Advita Choudhary 8 E I
12 Sanskrit School Stage Kraft (Stand Up Comedy) 09 Aug 19 Jaskirat Gujral 11 A I
13 Handball (Sub Jr Boys) 07 Aug 19 Anubhav 9 C I
Sumit 9 D
Mayank Singh 9 E
Neel Pandey 9 E
Tejas 8 B
Anugya 8 C
Akshay G Kulgod 9 E
Divyansh G 9 B
Mandeep Singh 7 E
Mohd Ayaan 8 A
14 Handball (Jr Boys) 07 Aug 19 Samay Grover 9 B I
Ujjwal Yadav 9 C
Vedant Gogia 9 E
Indraneel 11 E
Nishant 11 E
Krish Barua 11 E
Pratham Nath 10C
Vigyat 11 E
Lakshay Rawat 11 B
Utkrisht Singh 11 E
Devansh Singh 9 D
Mridul Malani 10 A
15 Handball (Sr Boys) 07 Aug 19 Preetam Yadav 12 D I
Akhil Sharma 12 E
Arav Bagga 11 D
Raunak Gilliya 11 B
Arul Anthony Samuel 11 A
Shubham Kumar 12 A
Piyush Yadav 11 D
Aman Choudhary 11 E
Ritwik Paul 12 A
Aditya Raj Nayak 12 B
Kartik Tripathi 12 B
Punit Deswal 12 E
16 Handball (Sub Jr Girls) 08 Aug 19 Sakshi Maan 7 B II
Eva Ghildiyal 7 A
Parul 7 E
Tania Kumari 7 E
Payal 7 E
Navya 7 E
Suhani Chauhan 8 D
Shradha Arun 8 D
Loventika Yadav 8 B
Ananya Singh 8 C
Abha Sharma 8 B
Khushi 8 E
17 Handball (Jr Girls) 08 Aug 19 Arju 10 D III
Soumya 9 A
Vani 11 E
Rageshwari 9 A
Priyanshi 10 D
Aarushi 10 D
Diya 10 D
Tanisha 9 A
Risha Singh 10 C
Kavala Sanjana Sree 8 C
18 Handball (Sr Girls) 08 Aug 19 Deepanjali Singh 11 C III
Amrita Dimri 12 A
Simarpreet Kaur 12 D
Sakshi Yadav 12 D
Tripti Singh 12 A
Dhriti Guruprasad 10 C
Jessica 12C
Sanjana Nair 12 C
Shivanshika 12 A
Kashish Mahajan 11 A
Sakshi Singh 12 D
Tavishee 10 C
19 Best out of waste (Jr Girls) 02 Aug 19 Yashika Yadav 7 A I
Yogita Yadav 7 E
Achievements - 2019-Weekly
S.No Event Date Participant Class Position
1 6th Student Olympic Association of Delhi 07 Jul 19 Harsh Thenu 8 B II
2 7th BGN Swimming Competition (Back Strock 50 mt) 12 May 19 Yatin Maun 7 C I
3 Pistol Shooting 27 Apr 19 –
30 Apr 19
Deepanshu Dahiya 9 E I
4 All India Ist Netaji Subhas Chander Bose Championship 12 Jun 19 –
16 Jun 19
Deepanshu Dahiya 9 E I
5 Haryana Association District Shooting Championship Jul 19 Deepanshu Dahiya 9 E I
6 Inter NCS Quiz Competition 21 Jul 19 Ritwik Sharma 10 C Runners Up
Subham Ganguly XII
7 Inter NCS Debate 19 Aug 19 Ashita Mathur 11 A Best Speaker (Against)
8 English Declamation(Senior Girls) 19 Aug 19 Tamanna Sharma 9 D II
9 English Declamation(Junior Girls) 19 Aug 19 Smriti Guruprasad 7 D I
10 Hindi Declamation (Junior Girls) 19 Aug 19 Sanskriti Tata 9 D I
11 Hindi Declamation (Senior Boys) 20 Aug 19 Sajal Sharma 9 D I
12 English Declamation (Senior Boys) 20 Aug 19 Arjan Singh Pental 11 B I
13 English Declamation(Junior Boys) 20 Aug 19 S Suvardhan 7 B I
9 Jewellery Making 20 Aug 19 Kashish 8 D III
Achievements - 2019-Weekly
S.No Event Date Participant Class Position
1 Katha Setu TAPS Fest 22 Aug 19 Rishika Panwar 7 B II
Bhavika Walia 7 B
2 Patriotic Song 22 Aug 19 TEAM 6,9,8 & 11 II
3 Badminton (Senior Boys) 23 Aug 19 Pranav Pant 12 E IV
Lakshay Singh 11 C
Aryan Vats 12 D
Kavi Sharma 12 B
4 Badminton (Senior Girls) 23 Aug 19 Aayati Jain 9 D III
Shreya Gantayet 9
B Gayathri Verma 12 E
Jessica 12 C
Trinty Bali 10 B
5 Group Folk Song (Boys) 26 Aug 19 TEAM 6-8 III
6 Group Folk Song (Girls) 26 Aug 19 TEAM 6,8,9 & 11 II
7 Zonal Science Quiz Aug 19 Sejal Saxena 11 C III
Maanvi Shikhar Gupta 11 C
Vani Bhardwaj 11 E
8 Sanskrit Sloka Recitation 22 Aug 19 Prateek Singh 5 A Consolation Prize
9 Aao Yoga Karay 22 Aug 19 Vanshika 5 E Consolation Prize
Achievements - 2019-Weekly
S.No Event Date Participant Class Position
1 Science Quiz 27 Aug 19 Sejal Saxena 11 C III
Maanvi Shikahr Gupta 11 C
Vaani Bhardawaj 11 E
2 English Debate (Senior Girls) 28 Aug 19 Pallavi Golaya 11 A II
Anahat Ghuman 11 A
3 English Debate (Junior Girls) 29 Aug 19 Elena Vinod Mattan 8 B III
Priya Lakshmi Kartik 8 A
4 English Debate (Junior Boys) 29 Aug 19 Daksh Ahlawat 6 D I
Mohd Aayan 8 A
5 English Debate (Senior Boys) 29 Aug 19 Arnav Neil Ignatius 11 D II
Yash Rawat 8 E
6 Hindi Debate (Junior Boys) 29 Aug 19 Ankur Narwal 8 A II
Yash Rawat 8 E
7 National Science Congress 29 Aug 19 Diva Grewal 11 C II
Samrat Vashisht 11 B
ZONAL INTER SCHOOL COMPETITION:-The following students got prizes
S.No Event Date Participant Class Position
1 Solo Song (Sub-Junior Girls) 17 Jul 19 Aishwaki Uniyal 5 C II
2 Poem Recitation (Hindi) (Sub-Junior) 18 Jul 19 Aman 5 B I
3 Extempore (English) Senior Girls 18 Jul 19 Anahat Ghuman 9 A I
4 Chess (Senior Girls) 18 – 20 Jul 19 Divya Kaur Grewal 11 C III
Unnati Sharma 11 C
Sejal Saxena 11 C
5 Chess (Junior Girls) 18 -20 Jul 19 Aarushi 10 D I
Soumya Gautam 9 B
Alankrita 10 D
6 Sanskrit Shloka (Singing Competition) 19 Jul 19 Sanskriti Singh 5 D III
Anchita Rath 6 A
Snehal Sharma 9 E
Saniyo Sijo 6 B
Anjali Singh 6 B
Parnavo Saha 6 B
Akansha Raina 9 C
7 Extempore (English) Junior Boys 19 Jul 19 Prabhsimar Singh 8 D II
8 Table Tennis(Junior Girls) 23 Jul 19 Aarushi 10 D III
Chinmaya Parneekar 9 C
Khushi 7 C
1 Chess (Senior Girls) 18 Jul 19 Divya Kaur Grewal 11 C
III
Unnati Shama
Sejal Saxena
2 Chess (Junior Girls) 19 Jul 19 Aarushi 10 D I
Soumya Gautam 9 B
Alankrita 10 D
3 Chess ( Sub-Junior Girls) 20 Jul 19 Khushi 7 C III
Ananya
Malishka Sachdev (Reserve)
Katyyani Pant (Reserve)
4 Table Tennis (Junior Girls) 23 Jul Aarushi 10 D III
Chinmayee Parwekar 9 C
Udita Negi 9 C
Khushi 7 C
5 Vocal Solo Semi Classical (Junior Boys) 25 Jul 19 Parnavo Saha 6 B III
6 Hindi Poem Recitation (Junior Girls) 26 Jul 19 Rishika Panwar 7 B I
7 Hindi Poem Recitation (Senior Girls) 26 Jul 19 Kritika Mittal 9 E II
8 Table Tennis (Senior Boys) 25 –26 Jul 19 Naman Agarwal 11 C III
Vishvesh 7 D
Aryan Bishnoi 11 B
Pratham Nath 10 C
Pranav Pant 12 B
9 ATAL TINKER FEST 27 Jul 19 Aaryan Agarwal 8 D I
Garima Puthiyal 9 B
10 Hindi Poem Recitation (Junior Boys) 27 Jul 19 Ankur Narwal 8 A III
11 English Poem Recitation (Junior Boys) 29 Jul 19 Tarini Agarwal 8 A III
12 English Poem Recitation 30 Jul 19 Mohd Ayan 8 A I